Skip to content

Leczenie miłe i sprawiedliwe: Listy do młodego lekarza

2 lata ago

624 words

W swojej nowej książce Perri Klass wnosi literacką głębię do dwuznaczności medycyny i rodziny. Napisana do syna Orlanda, który stosuje do szkoły medycznej, książka należy do długiej tradycji książek zatytułowanych Letters to a Young ______ . Wybierając ten gatunek dla swoich refleksji, Klass sugeruje połączenie medycyny z historią, rządem i poezją, jednocześnie stawiając właściwą dla siebie płaszczyznę jako mądrego starszego, któremu zlecono nie tylko przekazanie jej własnej opinii, ale także przyłączenie jej mądrości do krótkiej historii wszechświata medycyny. Krótka historia medycyny, którą odkrył tu czytelnik, jest odkrywcza. Klass prosi nas, abyśmy rozważyli medycynę w najlepszym wydaniu, a najgorszą – od cudów przeszczepu narządów i triumfu nad chorobą Heinego-Medina i innymi chorobami zakaźnymi u dzieci, po śmierci jatrogennej, błędach z wysokimi stawkami i nadmiernym poświęceniem, które jest zabarwione arogancją. Z wielkim taktem i odwagą zwraca uwagę na konflikty pomiędzy praktyką lekarską a życiem prywatnym, stojąc w obliczu kosztów, jakie nasze zawodowe zobowiązania ponoszą nasze rodziny. Używa luźnego procesu asocjacji, aby pokazać, a nie powiedzieć, że w umyśle i sercu lekarza, myśli i troski o pacjentów są nieuchronnie z góry rozpraszające i uprzywilejowane.
Czytelnicy z pewnością docenią dostęp do tej książki do wnętrza medycyny. Napisane tak samo dla wszystkich matek, ojców, rodzeństwa i przyjaciół początkujących studentów medycyny, jak i dla samych studentów, Traktuj dobro i uczciwość otwiera pocieszające i pouczające drzwi do naszego zawodu, dając nowicjuszom wiedzę – i pozwalając weteranom usłyszeć – dlaczego chcą w swoim życiu dokonać tak pochopnego, przytłaczającego i wybitnie satysfakcjonującego wyboru, ostro ostrzegając przed pułapkami, których należy unikać po drodze.
Trening medyczny jest przełomowy , mówi Klass dość wcześnie. Być może, a może nie, ale jej obawa przed tą transformacją i pewność, że to nastąpi, są wysoko na liście jej obaw. Bez wątpienia wie, jak bardzo zazdrosny jest nasz zawód, jak porywa nasze młode i być może jej macierzyńskie pazury są narażone na obronę przed nim, a jej ramiona matki są otwarte. Być może jest tak doskonale świadoma, jak jej syn zostanie lekarzem, zmieni ją – nie będzie już osobno mamą, ale teraz jednym z wielu nauczycieli, mentorów i kolegów medycznych. Matka prosi swojego syna, aby wyobraził mnie, w latach 80., u pediatry , w tym, co wydaje się być błaganiem o przebaczenie. Rozumiecie, prawie słyszymy, że Klass zostawia niedopowiedziane, dlaczego wasza matka przegapiła tak wiele waszych kamieni milowych, kiedy byłaś mała, a ona była oficerem domu. Ta sekcja jest umieszczona przed poruszającym się rozdziałem na temat przeprosin w medycynie i wydaje się być delikatną i silną przeprosinami, a Klass szuka zrozumienia, że jej syn zyska, gdy stanie się bardziej doświadczony w dziedzinie medycyny.
Leczenie Kind and Fair odnosi się do wielu zabiegów. Klass ma nadzieję, że jej syn, praktykant medyczny, będzie traktowany życzliwie i sprawiedliwie. Przedstawia medycynę jako rodzaj leczenia i uczciwej (i, w rzeczy samej, ta książka omija takie nieuprzejme, niesprawiedliwe aspekty medycyny, jak chciwość lekarza i globalne nierówności zdrowotne) Traktowanie literackie, które Klass wybrał jako narzędzie dla jej myśli, niesie ze sobą dobroć i uczciwość wieków mądrości zaprawionej wątpliwościami i wiekiem pragnącej być użyteczną dla młodzieży. Jej książka ożywia lekarstwo i dar: nie ma odpowiedzi, ale zawsze pytania.
Rita Charon, MD, Ph.D.
Columbia University, New York, NY 10032
edu
[hasła pokrewne: certus myślenice, papuga falista długość życia, druty kirschnera ]

0 thoughts on “Leczenie miłe i sprawiedliwe: Listy do młodego lekarza”