Skip to content

Przewlekły świąd AD 2

2 lata ago

775 words

Ocena powinna rozpocząć się od wykonania wywiadu medycznego i badania fizykalnego. Należy przeprowadzić szczegółowy przegląd systemów (zwracając uwagę na objawy konstytucyjne, które mogą wskazywać na leżącą u podstaw chorobę ogólnoustrojową18) i przeprowadzić dokładną historię leku (z uwzględnieniem czynników powodujących świąd, takich jak opioidowe leki przeciwbólowe). Taki przegląd należy powtórzyć podczas wizyt kontrolnych, jeśli diagnoza pozostaje nieuchwytna; świąd jest czasami pierwszą manifestacją choroby układowej, takiej jak choroba Hodgkina lub pierwotna marskość żółciowa, poprzedzając inne objawy miesiącami. Ryc. 2. Guzki młodzieńcze na skórze zrogowaciałej u pacjenta z przewlekłym świądem. Skórę należy dokładnie obejrzeć pod kątem zmian pierwotnych. Wykwity, niespecyficzne zapalenie skóry, świerzbiączka guzkowata i porostowy prosty krętek są wtórnymi zmianami, w przypadku których należy poszukiwać przyczyn leżących u podstaw (ryc. 2). U niektórych pacjentów – na przykład u świerzbu, pemfigoidu lub opryszczkowatego zapalenia skóry – subtelne zmiany pierwotne mogą być maskowane przez zmiany wtórne lub mogą być niediagnostyczne (np. Pacjenci ze świerzb mogą występować z cechami pokrzywkowymi, rozproszonymi wtórnymi plamami zapalenia skóry, guzkami narządów płciowych i międzypaliczkowe zapalenie skóry). Pacjenci z nadmiernie wysuszoną skórą (kserozą) zwykle mają niewielkie wykrywalne zmiany, ale mogą rozwinąć się rumieniowe i łuszczące się zapalne nacieki.
Rycina 3. Rycina 3. Diagnostyczna obróbka dla chronicznego świądu. HIV oznacza ludzki wirus niedoboru odporności.
Oprócz pobierania historii i badania fizykalnego sugerowane są badania przesiewowe i badania obrazowe (ryc. 3).
Zarządzanie
Tabela 1. Tabela 1. Powszechnie stosowane leki miejscowe i ogólnoustrojowe do chronicznego świądu. Leczenie przewlekłego świądu powinno być, o ile to możliwe, kierowane na leżącą u podstaw. Swędzenie spowodowane na przykład nadczynnością tarczycy lub skórnym chłoniakiem T-komórkowym rozwiązuje się przy skutecznym leczeniu tych stanów. W przypadku braku ostatecznej diagnozy wymagane jest leczenie objawowe. Dane z randomizowanych, kontrolowanych badań nad środkami do leczenia świądu są rzadkie, a w praktyce stosowane terapie mają zmienną i często nieoptymalną skuteczność (Tabela 1) .19
Terapia miejscowa
Emolienty i mydła
W przypadku łagodnego lub zlokalizowanego świądu i nawrotów (np. Świądu zimowego), miejscowe emolienty są terapią pierwszego rzutu. Takie środki prawdopodobnie zmniejszają swędzenie poprzez zmiękczenie ostrych krawędzi najbardziej zewnętrznej warstwy suchej skóry (stratum corneum) i poprawę funkcji bariery skórnej. Niedobór tkanki skórnej jest powszechny w zapalnych chorobach skóry i jest zaostrzony przez powtarzające się drapanie, które ułatwia dostanie się substancji drażniących. Zabieg mokra piżama może być pomocny i łagodzący, gdy występuje rozległe zapalenie, jak w ciężkim atopowym zapaleniu skóry. 20,21 W tej technice pacjent najpierw nakłada środek zmiękczający i miejscowy glikokortykosteroid o niskiej sile działania na dotknięty obszar, a następnie zanurza się parę bawełnianych piżam w wodzie, wykręca je i nosi je na noc. Takie leczenie powinno być ograniczone do krótkich kursów (? tydzień za każdym razem) ze względu na związane z tym ryzyko zapalenia mieszków włosowych i nadmiernej absorpcji miejscowych glikokortykosteroidów.
Ponieważ roztwory o wysokim pH, takie jak mydła alkaliczne, zwiększają wydzielanie proteaz serynowych, które mogą wywoływać świąd, należy unikać ich stosowania na korzyść środków nawilżających i środków czyszczących o niskim pH (4,5 do 6,0). 22 Jeśli występuje wtórna infekcja, należy ją leczyć.
Środki znieczulające
Kapsaicyna, która działa miejscowo przez odczulanie włókien nerwowych obwodowych 23, była stosowana jako środek przeciwświądowy w różnych zlokalizowanych zaburzeniach. W randomizowanym, kontrolowanym przez pojazd badaniu, miejscowa kapsaicyna wykazała skuteczność u pacjentów z paraliżem zgryzu.24 Doświadczenia kliniczne sugerują, że wyższe stężenia kapsaicyny (do 0,1%) mogą być bardziej skuteczne niż dolne.
Preparaty zawierające miejscowe środki znieczulające, takie jak pramoxine 1% lub 2,5% krem oraz eutektyczna mieszanina lidokainy i 2,5% kremu prylokainy zostały zgłoszone w serii przypadków, które mają krótkotrwały korzystny wpływ na świąd neuropatyczny, twarzowy i anogenitalny, 25 chociaż dane z randomizowane badania, które wspierają ich stosowanie są ograniczone. W jednym randomizowanym badaniu z udziałem pacjentów ze świądem spowodowanym przewlekłą chorobą nerek, 1% krem pramoksynowy znacznie zmniejszył świąd, w porównaniu z samym nośnikiem.26 Nie jest znane bezpieczeństwo długotrwałego stosowania tych środków lub stosowania na dużym obszarze skóry.
Chłodziwa
Miejscowy mentol łagodzi świąd poprzez aktywację zimnych komórek aferentnych A-d
[hasła pokrewne: podolog, stomatolog legnica, psycholog w Rzeszowie ]
[hasła pokrewne: tetralysal a alkohol, krew w kupce niemowlaka, certus myślenice ]

0 thoughts on “Przewlekły świąd AD 2”