Skip to content

Zarządzanie rwy kulszowej

2 lata ago

739 words

width=680

Człowiek z rwa kulszowa, który rozważa operację dysku lędźwiowego
Ramya Ramaswami, MB, BS, MPH
Pan Winston, 50-letni kierowca autobusu, przedstawił w swoim biurze 4-tygodniową historię bólu w lewej nodze i dolnej części pleców. Opisał połączenie ostrego i tępego bólu, który pojawił się w lewym pośladku i promieniował do grzbietowo-bocznej strony lewego uda, a także niewyraźnego bólu nad dolnym odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa. Podczas badania bierne podnoszenie lewej nogi ze stołu do 45 stopni wywoływało silny ból, który symulował jego główny objaw, a ból był tak silny, że nie można było unieść nogi dalej. Nie było słabości nóg lub stóp. Jego wskaźnik masy ciała (waga w kilogramach podzielona przez kwadrat wysokości w metrach) wynosił 35, a on miał łagodną przewlekłą obturacyjną chorobę płuc w wyniku palenia jednej paczki papierosów dziennie przez 22 lata. Pan Winston skorzystał z urlopu z powodu swojej choroby. Pacjent przepisał 150 mg pregabaliny na dobę, stopniowo zwiększanej do 600 mg na dobę, ponieważ objawy nie ustąpiły.
Teraz, 10 tygodni po początkowym wystąpieniu objawów, wraca do oceny. Lek dawał minimalne złagodzenie bólu kulszowego. Musi wrócić do pracy i jest zaniepokojony możliwością wypełnienia swoich obowiązków w pracy. Przechodzi obrazowanie rezonansu magnetycznego, które pokazuje przepuklinę dysku po lewej stronie na korzeniu L4-L5. Omawiasz opcje kolejnych kroków w radzeniu sobie z rwą kulszową. Nie ma pewności co do inwazyjnych procedur, takich jak operacja dysku lędźwiowego, ale czuje się ograniczony przez objawy bólu.
Możliwości leczenia
Które z poniższych zaleceń poleciłbyś Panu Winstonowi?
1. Poddaj się operacji na dysku lędźwiowym.
2. Przyjmuj leczenie nieoperacyjne.

Aby pomóc w podejmowaniu decyzji, każde z tych podejść jest bronione w krótkim eseju przez eksperta w tej dziedzinie. Biorąc pod uwagę twoją wiedzę o pacjencie i punktach ekspertów, którą opcję wybrałbyś? Dokonaj wyboru, zagłosuj i zaoferuj swoje komentarze w.
Opcja 1: Poddaj się operacji lędźwiowej SurgeryOption 2: Odbierz leczenie nieoperacyjneOpcja 1Opcja 2
opcja
Poddaj się operacji lędźwiowej
Zoher Ghogawala, MD
Przypadek pana Winstona jest częstym scenariuszem w leczeniu objawowej herniacji dysku lędźwiowego. W tym szczególnym przypadku objawy pacjenta i badanie fizykalne są zgodne z kompresją nerwowo-korzeniową i stanem zapalnym bezpośrednio z przepukliny dysku L4-L5 po jego lewej stronie. Pacjent nie ma osłabienia, ale ma ciągły ból i nie był w stanie pracować przez ostatnie 10 tygodni pomimo otrzymania pregabaliny. Pojawiają się dwa pytania: po pierwsze, czy operacja dysku lędźwiowego (mikrodiskektomia) zapewnia wyniki lepsze od tych, które kontynuują leczenie nieoperacyjne u pacjentów z więcej niż 6 tygodniami objawów; a po drugie, czy mikrodiskektomia lędźwiowa zwiększa prawdopodobieństwo powrotu do pracy u pacjentów z tymi objawami?
Najwyższa jakość danych na ten temat pochodzi z badania klinicznego wyników spine pacjenta (SPORT) .1 Wyniki randomizowanego, kontrolowanego badania są trudne do interpretacji, ponieważ przestrzeganie przypisanej strategii leczenia było suboptymalne. Tylko połowa pacjentów losowo przydzielonych do grupy chirurgicznej przeszła operację w ciągu 3 miesięcy po przyjęciu, a 30% pacjentów przydzielonych do leczenia nieoperacyjnego zdecydowało się przejść do grupy chirurgicznej.2 W tym badaniu pacjenci poddani operacji miały większą poprawę w walidowanych wynikach zgłaszanych przez pacjentów. Efekt leczenia mikrodiskektomii był lepszy od leczenia nieoperacyjnego po 3 miesiącach, roku i 2 latach. Ponadto w analizie as-treat wyniki pacjentów poddanych zabiegowi były lepsze niż wśród pacjentów, którzy otrzymali leczenie nieoperacyjne. Ogólnie rzecz biorąc, wyniki SPORT wspierają w tym przypadku zastosowanie mikrodiskektomii.
Wyniki badań klinicznych opierają się na porównaniu opcji leczenia w populacjach badawczych i mogą lub nie mogą dotyczyć poszczególnych pacjentów. SPORT nie określił, jaki rodzaj nieoperacyjnej terapii miał być zastosowany. Fizjoterapia była stosowana u 73% pacjentów, znieczulenie zewnątrzoponowe w 50%, a terapia medyczna (np. Niesteroidowe leki przeciwzapalne) w ponad 50%. W przypadku pana Winstona próbowano pregabaliny, ale nie podjęto prób fizykoterapii i zastrzyków zewnątrzoponowych glikokortykoidów. Mimo powszechnego stosowania fizykoterapii w leczeniu przepukliny dysku lędźwiowego, dowody potwierdzające jej skuteczność są niejednoznaczne, zgodnie z opublikowanymi wytycznymi North American Spine Society.3 Z drugiej strony istnieją dowody na to, że przezcewnikowe podawanie zewnątrzoponowe glukokortykoidów zapewnia terminowa ulga (30 dni) u pacjentów z objawami nerwowo-korzeniowymi bezpośrednio związanymi z przepukliną dysku.4 Ogólnie, istnieją dowody, od SPORT i od
[więcej w: badania psychologiczne, klinika stomatologiczna warszawa, kardiolog Wrocław ]
[przypisy: szpital reumatologiczny sopot, niverosin tabletki, papuga falista długość życia ]

0 thoughts on “Zarządzanie rwy kulszowej”

  1. Witam, tydzień temu wykryto mi niedoczynność tarczycy a mianowicie TSH 5,620