Skip to content

Suplementacja oleju z ryb w czasie ciąży

2 lata ago

764 words

Kobieta w ciąży rozważa stosowanie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych n-3 o przedłużonym łańcuchu
Ramya Ramaswami, MB, BS, MPH
Pani Franklin jest 30-letnią kobietą, która jest w 20 tygodniu ciąży z drugim dzieckiem i widuje się z tobą dzisiaj na rutynową wizytę prenatalną. Jest zdrową kobietą z historią dobrze kontrolowanej astmy. Nie zgłasza żadnych aktualnych objawów i nie stosuje obecnie leków na astmę; nie stosowała żadnych leków na astmę podczas jej poprzedniej ciąży. Pani Franklin codziennie przyjmuje witaminę prenatalną i nie ma alergii. Jej badanie USG w pierwszym trymestrze ciąży nie wykazało anomalii płodu. Mieszka w środkowych Stanach Zjednoczonych ze swoim partnerem i czteroletnim synem, Charliem. Zjada dobrze zbilansowaną dietę, która obejmuje chude mięso i okazjonalne ryby.
Charlie często pojawia się w oddziale ratunkowym w przypadku epizodów uporczywego świszczącego oddechu i infekcji dolnych dróg oddechowych, a pani Franklin chce omówić z tobą dzisiaj ryzyko podobnych objawów u jej nienarodzonego dziecka. Pyta cię o wyniki niedawno opublikowanej, randomizowanej, kontrolowanej próby, w której badano wpływ suplementacji długołańcuchowymi wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi n-3 (n-3 LCPUFA) na kobiety ciężarne i ich potomstwo. W badaniu stwierdzono, że suplementacja n-3 LCPUFA w trzecim trymestrze ciąży zmniejsza ryzyko wystąpienia objawów astmatycznych i infekcji dolnych dróg oddechowych u dzieci. Pani Franklin pyta o twoją opinię – czy powinna zacząć przyjmować suplementy N-3 LCPUFA?
Możliwości leczenia
Które z poniższych opcji poleciłbyś dla tego pacjenta?
1. Rozpocznij suplementację N-3 LCPUFA.
2. Nie zaczynaj suplementacji LCPUFA n-3.

Aby pomóc w podejmowaniu decyzji, każde z tych podejść jest bronione w krótkim eseju przez eksperta w tej dziedzinie. Biorąc pod uwagę twoją wiedzę o pacjencie i punktach ekspertów, którą opcję wybrałbyś? Dokonaj wyboru, zagłosuj i zaoferuj swoje komentarze w.
Opcja 1: Rozpocznij n-3 LCPUFA SuplementationOption 2: Nie uruchamiaj się n-3 LCPUFA SuplementationOption 1Option 2
opcja
Rozpocznij suplementację LCPUFA n-3
Charles N. Serhan, Ph.D., Bruce D. Levy, MD
Pani Franklin martwi się o objawy astmy u jej nienarodzonego dziecka; dlatego leczenie LCPUFA n-3 jest potencjalną opcją terapeutyczną. LCPUFA n-3 – głównie kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA) – są aktywnymi składnikami olejów rybich. Te LCPUFA n-3 są substratami do biosyntezy silnych mediatorów, które łagodzą stany zapalne i infekcje.1 Te wyspecjalizowane pro-rozdzielczymi mediatorami są obecne w łożysku i mleku ludzkim 22,3 oraz, w przedklinicznych modelach eksperymentalnych, dwóch rodzajach tych pro-rozdzielczych mediatorów, resolwiny i środki obronne, zmniejszają zapalenie dróg oddechowych, metaplazję śluzu i nadreaktywność4 i promują obronę gospodarza przed infekcją dróg oddechowych.5 Poziom błon śluzowych n-3 LCPUFA w płucach jest niższy u pacjentów z astmą niż u osób bez astmy, 6 i mediatorów pro-rozdzielczych w obrębie płuca są niedostatecznie wytwarzane u pacjentów z ciężką i niekontrolowaną astmą.7
LCPUFA n-3 są niezbędne, a ponieważ ludzie nie produkują ich w żadnym dużym stopniu, muszą być one dodane do naszej diety. Pani Franklin ma dietę niską w produktach morskich i prawdopodobnie ma stosunkowo niedobór tego składnika odżywczego. Chociaż opinia publiczna uważa, że oleje rybie są korzystne, istnieją pewne kontrowersje wśród ekspertów dotyczące ich przydatności w określonych wskazaniach chorobowych. Badania epidemiologiczne powiązały spożycie przez matkę ryb podczas ciąży z redukcją zaburzeń alergicznych u ich potomstwa.8 Z szerokim konsensusem co do wartości odżywczej ryb dla wzrostu i rozwoju płodu utero i dla wczesnego układu odpornościowego niemowlęcia, Food and Drug Administration i Agencja Ochrony Środowiska wydała wspólne oświadczenie w czerwcu 2014 r., aby zalecić kobietom w ciąży spożywanie od dwóch do trzech porcji owoców morza o niskiej zawartości rtęci w każdym tygodniu (200 do 300 g na tydzień).
W przeciwieństwie do wyników badań epidemiologicznych, wyniki prób interwencyjnych oceniających spożycie oleju rybnego przez kobiety w ciąży były mniej przekonujące; jednak wiele z tych badań było słabych lub miało ograniczenia metodologiczne. Dowody na poparcie potencjalnych korzyści obejmują odkrycia, że suplementacja oleju rybnego podczas ciąży skutkuje wyższymi poziomami LCPUFA n-3 u niemowląt, które są związane z korzystnymi zmianami w odpowiedziach immunologicznych9; ponadto, w kilku badaniach wykazano niższą częstość uczulenia alergicznego u niemowląt urodzonych przez matki, które uzupełniono olejem rybim niż wśród niemowląt urodzonych przez matki, które nie chorowały, a także mniejszą częstość występowania zaburzeń alergicznych, w tym alergii pokarmowych, atopowego zapalenia skóry, i świszczącego oddechu w pier
[patrz też: lekarz dermatolog Warszawa, leczenie psychoterapeuta, laryngolog ]
[przypisy: contrahist ulotka, wizyta patronażowa, medvit piaseczno ]

0 thoughts on “Suplementacja oleju z ryb w czasie ciąży”